A hipoglikémia az alacsony vércukorszintet jelenti, ami olyan tünetekkel jár, amelyek főként az érintett kutya energiaszintjével kapcsolatosak. Ha súlyossá válik, fájdalmat, rohamokat, eszméletvesztést, és akár halált is okozhat kutyák esetében.
A cukor, amely glükóz formájában van jelen, energiát biztosít a kutyád egész testének. Amikor a vércukorszintje túl alacsony, az kihat a szervekre és az agyfunkcióra is. Emiatt fontos konzultálni az állatorvosával, ha olyan jeleket látsz, amely esetleg hipoglikémiára utal.
Az alábbiakban elmondjuk, mit kell tudnod a kutyákban jelentkező hipoglikémia tüneteiről, okairól és kezelésekről.
Hipoglikémia tünetei kutyákban
A hipoglikémia tünetei kutyákban általában alacsony energiaszintre utaló jelekkel kezdődnek. Azonban ezek gyorsan veszélyesebb tünetekké alakulhatnak, ha kezeletlenül maradnak. Néha a tünetek jönnek és mennek, míg más tünetek állandósulnak.
Ha az alábbi tünetek valamelyikét vagy többet is észlelsz, érdemes konzultálnod állatorvosoddal:
- Levertség
- Alacsony ingerszint
- Gyengeség
- Koordináció elvesztése
- Nagyobb mértékű szomjúság vagy vizelés
- Étvágy csökkenés vagy növekedés
- Súlyvesztés
- Izomgörcsök
- Remegés
- Szabálytalan pulzusszám vagy lélegzés
- Hátsó lábak bénulása
- Rohamok
- Vakság
- Kollapszus vagy eszméletvesztés
A hipoglikémia okai kutyákban
A hipoglikémiát kutyákban okozhatja az, hogy a glükóz eltávozik a véráramból, az étrendből nem vesz fel elegendő mennyiségű glükózt a kutya szervezete, vagy a máj glikogén raktáraiból kevés glükóz termelődik.
Ezen kívül a glükóz szinteket befolyásoló bármely feltétel vezethet hipoglikémiához.
Itt felsorolunk néhány ismert okot, amely a kutyákban hipoglikémiát okoz:
- Túl sok testedzés
- Gyenge étrend, alultápláltság vagy éhezés
- Késleltetett étkezés kölyökkutyák esetében
- Inzulin túladagolás
- Mesterséges édesítőszerek magas bevitele
- Fagyálló folyadék fogyasztása
- A test túl sok glükózt használ fel a vemhesség alatt
- Addison-kór
- Vérmérgezés
- Máj gyulladása
- Hasnyálmirigy daganat
- Bizonyos daganatok, különösen májdaganat, leukémia és rosszindulatú melanóma
Hipoglikémia kezelése kutyák esetében
A hipoglikémia kezelése a megfelelő glükóz szint helyreállítására irányul a véráramban. Azoknál a kutyáknál, amelyeknél rohamokhoz vezető hipoglikémiás krízis áll fenn, az állatorvos javasolhatja, hogy kukoricaszirupot, cukrot, gyümölcsleveket vagy mézet dörzsöljenek a fogínybe, amit könnyű étkezés kövessen, amint a rohamoknak vége.
Az állatorvos javasolhatja, hogy a kutyát továbbra is könnyű étkezéssel táplálják, ahogy felépül. Ha a hipoglikémiás kutya nem tud enni, akkor az állatorvos koncentrált dextróz (szőlőcukor) oldatot adhat intravénásan.
A további kezelés a hipoglikémia okától függ. Ha a testedzéssel vagy az étrenddel kapcsolatos, akkor az állatorvos életmódbeli változtatásokat fog előírni. Javasolhat még gyakoribb, nagyobb mennyiségű zsírt, fehérjét és összetett szénhidrátokat tartalmazó étkezést.
Bizonyos állapotok, mint például hasnyálmirigy tumor, műtétet igényelhetnek. Másokat, mint pl. az Addison-kórt, gyógyszerrel lehet kezelni.
Olyan esetekben, amikor a hipoglikémiát nem lehet más módon kezelni, az állatorvos előírhat görcsoldókat vagy szteroidokat.
A megfelelő étrend, különösen kölyökkorban, segíthet megelőzni a hipoglikémiát. Ezért ügyelnie kell rá, hogy a kutyája megfelelő táplálékot kapjon, és beszélje meg az étrendet az állatorvosával.
Itt olvashat kutyatáp felmérésünkről.